Prywatna strona Jacka SP9Z - Krótkofalarstwo, Konstrukcje, Fotografia, Drony (strona w trakcie tworzenia)

Pifilter, przełączanie pasm, napęd kondensatorów.

Budowa PiFiltra
Budowa PIfiltra

We wzmacniaczu zastosowano klasyczny układ Pifiltra, którego odczepy dołączane są za pomocą przekaźnikow próżniowych. Nie będę oczywiście podawał konkretnych ilości zwojów, wymiarów cewek, ponieważ nie ma to najmniejszego sensu, gdyż zależy to od wielu czynników (przenoszonej mocy, wymiarów, zastosowanej lampy itd). Zresztą każdy Pifilter i tak trzeba zestroić indywidualnie, dobierając odpowiednio odczepy na poszczególnych pasmach. Ze swej strony polecam stronę kolegi F1FRV, gdzie opisane są różnego rodzaju konstrukcje wzmacniaczy, jest ta również ciekawy artykuł dotyczący „zimnego” strojenia PIfiltra, doboru dławika anodowego za pomocą analizatora antenowego VNA. Polecam również skorzystanie z zamieszczonych tam kalkulatorów (excel) służąych do obliczenia cewek PIfiltra adres strony http://f1frv.free.fr/main1h_Amps_Cold_Adjust.html

Ze względu na stosunkowo dużą moc główną cewkę pifiltra wykonano z rurki miedzianej o średnicy 6mm (pasma 7-28 MHz), do której szeregowo dołączona jest druga cewka (1,8-3,5MHz) nawinięta na korpusie ceramicznym drutem o średnicy 3mm. Odczepy dołączane są za pomocą przekaźników (styczników) próżniowych. Bardzo istotną różnicą w stosunku do powszechnie stosowanych przełączników mechanicznych jest fakt iż niewykorzystane odczepy pasm niższych niż załączone są zwierane. Przykładowo przy załączonym pasmie 14 MHz, odczepy z pasm 10MHz, 7MHz, 3,5 MHz są zwierane, tzn. odcinki cewki PiFiltra tych pasm są zwarte (nie pracują) Taki układ ma tą zasadniczą zaletę, że brak jest pasożytniczych rezonansów pochodzących od niewykorzystanej w danej chwili części cewki pifiltra.

Nawijanie cewki rurką miedzianą 6mm, średnica cewki 65 mm
Zespół przekaźników próżniowych.

Do przełączania odczepów cewki Pifiltra oraz dodatkowej pojemności najniższych pasm użyłem rosyjskich przekaźników (styczników) próżniowych W1W (B1B). Spotkałem się gdzieś z opinią, że tego typu przekaźnikami mogą być problemy(mała obciążalność prądowa) , jednak wielomiesięczna praca wzmacniacza, potwierdziła, że nie ma z nimi większych problemów. Mimo wszystko na wszelki wypadek przekaźnik z pasma 28 MHz, gdzie występują największe prądy wymieniłem na bardziej wytrzymały firmy Siemens.

Przekaźniki sterowane są z głównego modułu sterującego poprzez drivery na układzie ULN2003. Oczywiście można zastosować zwykłe tranzystory, jednak w każdym przypadku trzeba zadbać o odpowiednie odfiltrowanie sygnału w.cz. za pomocą kondensatorów blokujących.

Wstępne strojenie Pifiltra na „zimno”

Poniżej ręcznie rysowany przeze mnie schemat PIfiltra

Schemat Pifiltra

We wzmacniaczu zastosowano dwa kondensatory zmienne. Pierwszy z nich od strony anody lampy – kondensator próżniowy Jennings o pojemności 20-500 pF, 10 kV (26 obrotów), natomiast drugi kondensator, od strony anteny – klasyczny, płytkowy o pojemności ok 30-1100 pF. Pomiędzy anodą lampy, a cewką pifitra znajduje się kondensator dyskowy o pojemności co najmniej 2.2 nF (u mnie są dwa takie równolegle podłączone kondensatory) i napięciu co najmniej 10 kV. Ważne jest, aby ten kondensator był naprawdę wysokiej jakości. Do kondensatora „antenowego” na najniższym pasmie dołączany jest równolegle kondensator dyskowy 1nF / 10 kV.

Widok PiFiltra.