Lampowy wzmacniacz mocy 1.3 kW

Z uwagi na wysokie ceny fabrycznych wzmacniaczy mocy,  postanowiłem podjąć się zaprojektowania i budowy lampowego wzmacniacza na pasma KF-owe o mocy co najmniej 1-1,5 kW. Przystępując do projektowania przyjąłem następujące założenia, które ten wzmacniacz powinien spełniać:

  • Moc co najmniej 1 kW na wszystkich pasmach z zastosowaniem stosunkowo niedrogiej triody ceramicznej GS35B lub GS31, sterowanej w katodzie.
  • Całkowite elektroniczne sterowanie oraz przełączanie pasm zrealizowane na przekaźnikach próżniowych (wyeliminowanie mechanicznego przełącznika). Możliwość zmiany pasm z klawiatury lub automatycznie z transceivera (banddecoder)
  • Sterowanie kondensatorami za pomocą silników krokowych sterowanych procesorem Arduino z możliwością zapamiętania pozycji na poszczególnych pasmach.
  • Pełna kontrola prądów, pracy wentylatorów, czujników temperatury, współczynnika SWR, pomiar mocy, sterowanie żarzeniem, softstart itp za pomocą Arduino.
  • Zabezpieczenia wzmacniacza przed ewentualnymi błędami operatorskimi.
  • Możliwość ewentualnego podłączenia w przyszłości zewnętrznego panelu sterującego z wyświetlaczem, czy nawet modułu do zdalnej pracy remote.
  • Wykorzystanie do sterowania w jak największym stopniu gotowych i dostępnych modułów – Arduino, stepstick, przetwornice, moduły pomiaru prądu, wyświetlacze Nextion, moduły przekaźników, elementy mechaniczne stosowane w drukarkach 3D (rolki i paski zębate, tulejki sprzęgające).

W chwil obecnej wzmacniacz ten jest zbudowany i uruchomiony. W chwili obecnej dostarcza on mocy ok 1300 W  na wszystkich pasmach i pracuje bardzo stabilnie.

Zaprojektowany przeze mnie kontroler wzmacniacza – w trakcie uruchamiania.

Publikuję opis tego wzmacniacza dlatego, że być może komuś przydadzą się lub spodobają się zastosowane przeze mnie rozwiązania techniczne czy pomysły. Ponieważ strona nie jest ukończona, z braku czasu, jednak w wolnych chwilach będę umieszczał kolejne fotografie i opisy.

A tak to się wszystko zaczęło….

Opis wzmacniacza wraz z galerią zdjęć będzie stopniowo aktualizowany (w miarę mojego wolnego czasu)

SP9Z, wzmaczniacz mocy 1kW,HF power amplifier, tube power amplifier, GS35 tube, GS35b, GS31 tube, ham radio, lampowy wzmacniacz mocy