Konstrukcja mechaniczna

Obudowę wykonano w całości z aluminium i duraluminium (blachy 2 i 3 mm, prętów o przekroju kwadratowym 10x10mm, ceowników 20x40mm, 20x10mm) oraz setek śrubek. Wymiary wzmacniacza wynoszą 50x50x22 cm (szerokość x głębokość x wysokość). Oczywiście mogłem zrobić obudowę nieco mniejszą, jednak doszedłem do wniosku, że większa przestrzeń i luz wewnątrz, to i lepsze chłodzenie, łatwiejsze upakowanie elementów, oraz możliwość wykonania zmian, czy przeróbek gdybym takie chciał w przyszłości zrobić. Inna sprawa, że kupione płyty aluminiowy były o takich wymiarach (50x50cm) i zwyczajnie nie chciało mi się ich ciąć.

Zanim zacząłem prace mechaniczne nad obudową dokładnie rozplanowałem rozmieszczenie elementów w obudowie. Wydrukowałem i wyciąłem fotografie posiadanych elementów w skali 1:2 i na rozrysowanej na kartce ustalałem, jakie ułożenie elementów byłoby najlepsze. Owszem, można to zrobić na komputerze, ale ten sposób wydał mi się o zdecydowanie szybszy, prostszy i wg mnie wygodniejszy.

Planowanie rozmieszczenia elementów (skala 1:2).

Gotowa obudowa składają się z trzech komór. Z tyłu widoczna jest cześć zasilacza, w środkowej części komora, w której będzie znajdować się właściwa część wzmacniacza. Z przodu natomiast widoczna jest wnęka, w której będzie znajdować się procesorowy panel sterujący wraz z wskaźnikami, wyświetlaczami itd. Wykonując obudowę w ten sposób chciałem jak najlepiej odizolować komorę wzmacniacza, gdzie występują bardzo mocne pola w.cz od wrażliwego na takie pola panelu sterującego. Testy gotowego wzmacniacza wykazały, że brak jest szkodliwego oddziaływania pól w.cz na panel sterujący.

W tylnej komorze zasilacza znajdują się następujące moduły i elementy:

  • Turbina PAPST do chłodzenia lampy
  • Przekaźniki załączania uzwojenia pierwotnego (z rezystorem softstartu)
  • Panel 4 przekaźników do załączania turbiny (2 biegi) oraz żarzenia lampy (softstart)
  • dwa transformatory – 12,6V – żarzenia oraz 24V zasilacze niskiego napięcia
  • Główny transformator wysokiego napięcia.
  • Płyta prostownika (podwajacza napięcia) z kondensatorami elektrolitycznymi
  • Cichy wentylator 12V (12cm)
  • Zabezpieczenia nadprądowe i inne drobne elementy
PA SP9Z rozmieszczenie głównych elementów
PA SP9Z budowa wstępne rozmieszczenie elementów
Montaż lampy GS 31 (GS35)
Rozmieszczenie kondensatorów oraz przekaźników Pi-FIltra
Gotowy wzmacniacz. Użyta lampa GS35